Ubezpieczenie samochodowe – co to jest i po co istnieje?

Według Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) w 2018 r. w USA doszło do 6,7 mln wypadków samochodowych. Szacuje się, że tylko w 2019 r. w wypadkach samochodowych zginęło 38 800 osób.

Według danych CDC z 2018 r. najczestszą przyczyną zgonów Amerykanów w wieku od pięciu do 24 lat były wypadki samochodowe. W 2018 r. ponad 2,7 mln kierowców i pasażerów zostało rannych.Koszty ekonomiczne wypadków samochodowych w 2010 r., w tym zgonów i obrażeń osób niepełnosprawnych, wyniosły około 242 mld dolarów.

Chociaż nie wszystkie stany wymagają od kierowców posiadania ubezpieczenia samochodowego, większość z nich posiada przepisy dotyczące odpowiedzialności finansowej w razie wypadku. Państwa, które wymagają ubezpieczenia, przeprowadzają okresowe wyrywkowe kontrole kierowców w celu uzyskania dowodu ubezpieczenia. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, grzywny mogą się różnić w zależności od stanu i mogą sięgać od zawieszenia prawa jazdy, przez punkty na rekordzie jazdy, po grzywny od $500 do $1,000.

Jeśli prowadzisz samochód bez ubezpieczenia i masz wypadek, mandaty będą prawdopodobnie najmniejszym obciążeniem finansowym. Jeśli ty, pasażer lub inny kierowca zostaniesz poszkodowany w wypadku, ubezpieczenie samochodowe pokryje wydatki i pomoże ochronić cię przed wszelkimi procesami, które mogą wyniknąć z wypadku. Ubezpieczenie samochodowe chroni również pojazd przed kradzieżą, wandalizmem lub katastrofą naturalną, np. huraganem lub innymi zdarzeniami związanymi z pogodą.

Podobnie jak w przypadku wszystkich ubezpieczeń, o kosztach ubezpieczenia samochodowego zadecyduje również Twoja indywidualna sytuacja. Aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednie ubezpieczenie, porównaj kilka ofert cenowych i zapewnione pokrycie, a następnie okresowo sprawdzaj, czy kwalifikujesz się do niższych stawek w oparciu o swój wiek, historię jazdy lub obszar, w którym mieszkasz.

Poprzedni post Ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego tak ważne?
Następny post Kiedy kupić ubezpieczenie, a kiedy rozważać zakup?